Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres.
Vardemuseerne åbner i juni 2022 Museum FLUGT i Oksbøl på den grund, hvor den største lejr for tyske flygtninge lå fra 1945-49. På museet fortælles historien om den massive, men måske lidt glemte, flygtningestrøm i 1945.
Mens krigen stod på, var der ikke meget velvillighed fra dansk side for at hjælpe de tyske flygtninge, men da krigen sluttede blev de et dansk anliggende og holdningen til at hjælpe skiftede. Det blev den største humanitære indsats i danmarkshistorien med store flygtningelejre i blandt andet Oksbøl, i General Motors lokaler i Sydhavnen og på Kløvermarken i København.