0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
THE FALKLANDS MARITIME HERITAGE TRUST
Foto: THE FALKLANDS MARITIME HERITAGE TRUST

Det berømte polarskib sank for mere end 100 år siden: ’Endurance’ holder stadig ud

Marinarkæologer har fundet vraget af polarforskeren Ernest Schackletons skib ’Endurance’, der gik ned ved Sydpolen 1915.

Hun synker, folkens’, lød en høj stemme ud i polaraftenen 21. november 1915.

Råbet kom fra kaptajn Frank Worsley, der på halvanden sømils afstand kunne se sit skib, den tremastede skonnert ’Endurance’ blive skruet ned af isen i Weddellhavet ved Antarktis’ nordkyst.

Nu har marinarkæologer fundet vraget af ’Endurance’ på 3.008 meters dybde blot fire sømil fra den position, Worsley havde noteret. Skibet er velbevaret trods de mere end 100 år under vand.

Den britiske polarforsker Ernest Schackleton (1874-1922) havde planlagt at krydse Antarktis til fods fra Weddellhavet i nord via Sydpolen til Ross Island i vest. Til det formål skulle der udlægges forsyninger både ved Weddellhavet og på Ross Island.

Men ’Endurance’, hvor Schackleton selv var ombord, nåede på grund af massiv pakis aldrig ind til kysten. Besætningen på i alt 28 mand måtte forlade skibet, da isen begyndte at skrue det ned. I stedet slog de lejr på en isflage og bjærgede så mange forsyninger, de kunne.

THE FALKLANDS MARITIME HERITAGE TRUST
Foto: THE FALKLANDS MARITIME HERITAGE TRUST

På Ross Island var landsætningen af forsyninger lykkedes – dog med tab af tre mænd.

Schackleton, Worsley og resten af besætningen holdt ud på isflagen i flere måneder, indtil det lykkedes dem at komme i land på Elefantøen.

Herfra sejlede Schackleton og 5 søfolk i åben båd 1.300 kilometer til øen South Georgia, hvor de fandt nogle hvalfangere, der kunne hente resten af deres kammerater på Elefantøen. Alle 28 ombord på ’Endurance’ overlevede.

THE FALKLANDS MARITIME HERITAGE TRUST
Foto: THE FALKLANDS MARITIME HERITAGE TRUST

Den ekspedition, der fandt vraget af ’Endurance’ var udsendt af Falklands Maritime Heritage Trust, der også har lagt en video om sagen på internettet. Ekspeditionens leder, Mensun Bound, er naturligvis henrykt over, at eftersøgningen af et område på 400 kvadratkilometer gav resultat:

’Vraget står lodret, meget stolt på havbunden og er intakt og i fremragende tilstand’, siger han til fondens hjemmeside.

Læs mere:

Forsiden